گفتاردرمانی آنلاین خیابان داریوش کرج + گفتاردرمانی آنلاین ایران تازه های پژوهش 2

 

خطر زایمان طبیعی دوقلوها

 

 

عمل سزارین زنان بارداری که بچه دوقلو در شکم خود دارند، خطر مرگ نوزادان را کاهش می‏دهد.

بنا به اظهار پزشکان، زایمان طبیعی بچه‏ های دوقلو برای نوزادی که پس از نوزاد اول به دنیا می‏آید، ممکن است با خطراتی همراه باشد و بهتر است زایمان این بچه‏ ها از طریق عمل سزارین صورت گیرد.

بررسی‏های انجام شده توسط پزشکان نشان می‏دهد زایمان طبیعی دوقلوها در حدود 8 برابر احتمال مرگ فرزند دوم را افزایش خواهد داد.

 

 

کودکان نترس، ورزشکاران آینده

 

 

تازه‏ ترین یافته‏ ها حاکی از این است، بچه‏ هایی که در دوران کودکی خصوصا بین سنین 5 تا 11 سالگی شجاع هستند، سه برابر بیش از همسالان خود که مرتبا دچار تشویش و دلواپسی هستند، در بزرگسالی در فعالیت‏های ورزشی موفق می‏ شوند؛ بچه‏ هایی که بی‏ باک‏ ترند، ریسک بیشتری می‏کنند و دوست دارند خطر را لمس کنند. آنها از آسیب دیدن نمی‏ترسند و از ارتفاع، ترس به دل راه نمی‏دهند. حتی کسانی که در دوران بچگی ادعای دلیری و شجاعت می‏کرده‏اند، اگر چه واقعا این طور نبوده‏اند ولی از پتانسیل بالقوه و انرژی مثبتی برای انجام کارهای بزرگ برخوردارند و در مقایسه با کسانی که همیشه نگران بوده دلهره داشتند یا تمایل به گوشه‏ گیری داشته، منزوی بودند و یا مرتبا گریه کرده و بهانه‏ گیری می‏کردند و از هر گونه تغییر و تحولی می‏ ترسیدند، بسیار موفق‏ ترند. لذا ریشه موفقیت ورزشکاران ممتاز و برجسته به دوران کودکی آنها برمی گردد. از طرفی موفقیت در رویدادهای ورزشی به نوبه خود استمرار و شرکت در فعالیت‏های ورزشی و داشتن یک زندگی پویا و سلامت جسمانی را تقویت می‏کند.

 

 

 

علت زودرنجی نوجوانان

 

 

پژوهشگران به یکی از علل فیزیولوژیک زودرنجی و عصبانیت در نوجوانان پی برده‏اند. این حالات به علت افزایش موقتی فعالیت بخشی از سلول‏های عصبی در مغز رخ می‏دهد.

هنگامی که یک کودک به مرحله بلوغ می‏رسد، میزان ارتباطات عصبی در بخش خاصی از مغز موسوم به قشر پره‏فرونتال افزایش می‏یابد. این بخش، در ارزیابی روابط اجتماعی و برنامه‏ ریزی و کنترل رفتارهای اجتماعی نقش دارد و این تغییرات، موجب می‏شود نوجوان در زمان مواجهه با حالات احساسی و روانی، دچار سردرگمی و در نتیجه زودرنج و خشمگین می‏شود.

 

 

دستگاه تشخیص علت گریه نوزادان

 

 

اخیرا یک مخترع، دستگاهی ساخته است که می‏تواند ظرف 20 ثانیه، علت گریه نوزاد را تشخیص دهد.

مخترع این دستگاه می‏گوید ابتدا انواع گریه‏ های پسر خود را مورد مطالعه و بررسی قرار داده و سپس در باره چندین نوزاد تحقیق کرده است. او با شناسایی 5 نوع گریه نوزاد، دستگاه خود را طراحی کرده و ساخته است.

این دستگاه، همانند ماشین حساب است و با باتری کار می‏کند. دستگاه، یک صفحه نمایشگر دارد که روی آن 5 تصویر مربوط به نوع گریه‏ های کودک نشان داده می‏شود. گریه‏ های نوزادان می‏تواند به گرسنگی، خستگی، ترس، عصبی بودن و احساس درد مربوط باشد. هنگامی که کودک گریه می‏کند، دستگاه شروع به کار می‏کند و در 20 ثانیه تصویر مربوط به هر یک از علل فوق در صفحه نمایشگر ظاهر می‏شود.

 

 

 

بند ناف؛ منبعی سرشار

 

 

دانشمندان برای استخراج بیشتر سلول‏های پایه از بند ناف نوزادان، شیوه نوینی یافته‏اند که به آنها کمک می‏کند تا بتوانند از این منبع قابل توجه، سلول‏های بنیادی بیشتری را برای مصارف درمانی و پزشکی استخراج کنند.

بند ناف، از جمله منابع بسیار غنی سلول‏های پایه در بدن به شمار می‏رود و می‏تواند به عنوان جانشینی برای مغز استخوان مورد استفاده قرار گیرد. سلول‏های پایه قابلیت تبدیل شدن به انواع سلول‏های مختلف بدن را دارند و از این‏رو برای مصارف درمانی بی‏ نهایت مهم هستند.

 

 

خنده، دوای هر درد

 

 

خنده نقش بسیار مهمی در سلامتی انسان ایفا می‏کند. نه تنها خنده، بلکه حتی انتظار کشیدن برای یک واقعه شاد یا جالب و خنده ‏دار می‏تواند موجب تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش استرس در انسان شود.

بنا به اظهار محققان، وقایع خنده‏ آور در طول روز به طور قابل توجهی سطح هورمون‏های استرس‏ زا در خون را کاهش می‏دهد و از سوی دیگر غلظت مواد شیمیایی آرامش‏ بخش را بالا می‏برد.

 

مکیدن انگشت یا پستانک و مشکلات دندان

 

 

به گفته محققان مکش بیش از حد انگشتان یا پستانک پس از 2 سالگی می‏تواند منجر به مشکلات دائمی دندان‏ها در کودکان پیش‏دبستانی شود. با مطالعه‏ای که بر روی چند تن از کودکان از زمان تولد تا 5 سالگی انجام شده است مشخص شده که بین دندان‏های فک بالا و فک تحتانی چنین کودکانی یک فضای غیر نرمال ایجاد می‏شود.

همچنین، مکیدن شدید، مثل مکش انگشتان، دندان‏ها را از هم جدا می‏کند. بهترین زمان برای ترک عادت مکیدن تا 24 ماهگی است و ترک عادت مکیدن انگشت مشکل است و باید از ابتدای آغاز به این کار، از آن جلوگیری شود.

بر اساس این یافت ها، شیر دادن به نوزاد از طریق پستان در سال اول زندگی تأثیری بر دندان‏های وی ندارد.

 

 

دانش آموزان بی ‏انگیزه در سنگاپور

 

 

در کشور سنگاپور، والدین، فرزندان خود را زیر فشار طاقت‏ فرسایی قرار می‏دهند تا در تحصیلات خود به موفقیت دست یابند. این فشارها به حدی است که اگر دانش‏ آموزی نمره پایین در امتحانات مدرسه بیاورد، دست به خودکشی می‏زند. اما علی‏رغم این فشارها، پژوهشگران اعلام کرده‏ اند که دانش آموزان سنگاپوری از دانش‏ آموزان سایر کشورها، بهتر نیستند.

از سوی دیگر خانواده‏های سنگاپوری هر روز بیش از 570 هزار دلار برای استخدام معلمان خصوصی هزینه می‏کنند و 33 درصد دانش‏ آموزان این کشور معلم خصوصی دارند. همچنین از هر سه دانش آموز 9 تا 12 ساله سنگاپوری، یک نفر معتقد است که ادامه زندگی با چنین شرایطی، ارزش ندارد. پژوهشگران معتقدند آنچه باعث افزایش فشار روحی دانش‏ آموزان می‏شود، والدین آنها هستند نه معلمان

 

 

 

 

 

Related posts