بهترین توان بخشی در البرز:اگر انقلاب برای وضعیت بد اقتصادی بود چرا امروز مردم انقلاب نمی کنند؟

بهترین توان بخشی در البرز:اگر انقلاب برای وضعیت بد اقتصادی بود چرا امروز مردم انقلاب نمی کنند؟

اگر فقط انقلاب 57 به خاطر بهبود وضعیت اقتصادی بود که الان مردم باید با این گرانی‌ها و تورم و تحریم‌ها شورش و انقلاب می کردند پس انقلاب مردم برای نان نبود بلکه برای اعتلای کشور و دین، انقلاب کردند.
 
به گزارش بلاغ،خاطرات مبارزات علیه رژیم طاغوتی پهلوی در کنار جذابیت و شیرینی که به همراه دارد می تواند به آشنایی بیشتر مردم با ابعاد مختلف انقلاب و همچنین خیانت‌های رژیم پهلوی کمک کند، در همین راستا به سراغ یکی از مبارزان انقلابی سال 57 رفته و با وی به گفتگو نشستیم که این مصاحبه را در زیر می خوانید.

سلام لطفا خودتون رو معرفی کنید.

با سلام و تبریک به مناسبت ایام الله دهه فجر بنده محمد حسن ستونه هستم  و در حال حاضر مسئول اداره بیمه تامین اجتماعی شهرستان بهشهر و در خدمت به جامعه هدف این اداره که بیمه شدگان،مستمری بگیران و کارفرمایان هستند انجام وظیفه می کنیم.

زمان انقلاب چند سال داشتید؟

من متولد سال 42 هستم و هنگام پیروزی انقلاب اسلامی ایران 15 سال سن داشتم.

چه فعالیت‌هایی در زمان انقلاب داشتید؟

همراه با برادرم و دیگر عزیزان چون شهید مهدی رحمانی ضمن شرکت در تظاهرات ضد رژیم شاهنشاهی عملیات ساخت سه راهی رو که با گوگرد ساخته می شد انجام می دادیم و بین مامورین و نیروهای امنیتی شاه می انداختیم که یادم میاد یکی از این سه راهی‌ها رو مقابل استادیوم تختی بهشهر و دیگری رو در گرجی محله بین مامورین انداختیم.

سه راهی رو بیشتر توضیح بدید؟

برادر من  مدرسه شبانه هشترودی سابق تحصیل می کرد یک روز دیدم از مدرسه برگشت و یک سه راهی آب فلزی در دست داشت، از درون پلاستیک هم یک گرد زرد رنگ و دو تیکه ذغال در آورد ،ذغال ها  رو با پشت قاشق ریز کردیم و به همراه صابون و گوگرد داخل این سه راهی ها ریختیم دو طرف سه راهی رو مسدود و یکطرف رو هم فیتیله قرار دادیم پس از روشن شدن فیتیله مواد داخلش منفجر می شد و مثل نارنجک تبدیل به ترکش می شد و مامورین رو زخمی می کرد.

وضع زندگی مردم قبل وبعد انقلاب چه تغییری کرد؟

قبل از انقلاب وضع زندگی و معیشتی مردم بسیار بد بود،متاسفانه رسانه‌های ارتباط جمعی دوستان در داخل کشور کوتاهی و سستی می کنند، واقعیت زندگی آن زمان رو به تصویر نمی کشند و از طرفی رسانه‌های معاند و دشمن به گونه‌ای فضا سازی می کنند که آن زمان رو برای خودشون خیلی گل و بلبل نشون میدهند ولی الحق و الانصاف آن زمان زندگی‌ها خیلی سخت بود و هیچ امنیتی هم در بین مردم نبود یعنی اگر خانواده کسی گاه و بی گاه دیروقت از مدرسه یا جایی می خواستند برگردند امنیتی وجود نداشت، متاسفانه مسئولین امور فرهنگی نتوانستند اینها رو بیان بکنند و مقایسه‌های رو بین زندگی مردم قبل از انقلاب و بعد از انقلاب انجام بدن.

امروز سطح رفاه عمومی مردم خیلی بالا تر رفته و جوونای ما خیلی راحت تر زندگی می کنند شاید گرانی و تورم و تحریم باشد اما سطح زندگی مردم خیلی ارتقا پیدا کرد، ما با اینکه آن زمان وضع مالی مناسبی داشتیم اما برای سال بعد معمولا دفتر نمی خریدیم بلکه قسمت‌های نانوشته دفترهای قبلی رو جدا می کردیم با هم می دوختیم که به عنوان یک دفتر جدید استفاده کنیم.

پس فقط برای اقتصاد انقلاب کردید؟

مرحوم آیت الله طالقانی در پادگانی زندانی بودند افسری که که از وی بازجویی می کرد از ایشون سوال کرد برای چی دارید انقلاب می کنید؟ چرا با شاه انقدر لج هستید؟ در بین صحبت هاشون از پنجره دیدند که یک گروهبان آمریکایی با غرور و تکبر و دو افسر و سرهنگ ایرانی پشتش در حال حرکت هستند که مرحوم آیت الله طالاقانی به بازجو گفت ما می خواهیم این اتفاق نیافتد.

امام می خواستند عظمت ایرانی و مسلمان و کشور ایران حفظ شود و این عظمت در سایه رژیم ستمشاهی نمی تونست پایدار باشه قطعا نیاز به این بود که انقلاب شکل بگیره تا اون ارزش‌های والای ایرانی و اسلامی در کشور حاکم بشود.

مردم در زمان پهلوی امکانات اولیه مانند آب، برق، امکانات بهداشتی و … در اختیار نداشتند، اما امروز می بینیم بدون استثنا در تمام روستاهای بالای 20 خانوار برق،جاده که مهم ترین بستر توسعه است، خانه بهداشت موجود است ولی آن زمان اینطور نبود این مزایایی که حق همه مردم ایران بود در اختیار عده‌ایی خاص از درباریان و طرفدارانشون بود که به مردم عادی نمی رسید.

از حال و هوای روزهای انقلاب بفرمائید؟

روز 19 آبان سال 57 تظاهرات برپا ودر نهایت منجر به درگیری با سربازانی که از ساری آمده بودند در پارک ملت شد، من با شهید جنابزاده در مدرسه ملی هدایت همکلاس بودم، انسان بسیار شجاع، جسور و منظبتی بود، به محض اینکه مامورین درگیر شدند تیر مستقیم ژسه به پیشانی شهید جنابزاده اصابت کرد من چند لحظه بعد رسیدم بالای سرش که قرار بود با آمبولانس ایشون رو به بیمارستان ببرند، من هم با خون شهید جنابزاده  بر روی دیوار ظلع شمال شرق چهارراه گرگان که امروز بانک ملی است نوشتم مرگ بر شاه…، 19 آبان روز جمعه بود و درگیری شدیدی هم بین مردم و مامورین ستمشاهی راه افتاد و علاوه بر علی جنابزاده، منصور سلمانیان نیز به شهادت رسید که این روز رو، روز جمعه سیاه بهشهر نام گذاری کرده بودند.

فردای اون روز هم که می خواستیم شهدا رو تشییع جنازه کنیم نفربر آورده بودند و سربازها با اسلحه و تیربار به سمت مردم نشانه گرفتند و آماده تیراندازی بودند، تشییع جنازه با شکوهی برگزار شد.

زمان پیروزی انقلاب و 22 بهمن کجا بودید؟

شب 22 بهمن زمانی که قرار بود رژیم شاه سقوط کند عده‌ایی از انقلابیون شهر مثل آقای بنی کاظمی، آقای نیکخواه و دیگر بزگان رفته بودند داخل شهربانی بهشهر که شهربانی رو از نیروهای شاه با مذاکره و بدون درگیری تحویل بگیرند من در سمت حوزه علمیه قدسیه خواهران ایستاده بودم دیدم شهید هاشمی نژاد گوشه‌ای ایستادند من رفتم جلو و عرض ادب کردم همین لحظه دیدم یکی از سران چریک‌های خلق در بهشهر رسید به ما و به آیت الله هاشمی نژاد گفت: دیدید که دوستان چریک‌های فدایی خلق ما  در تهران چطور رژیم ستمشاهی رو به زانو درآوردند؟ شهید هاشمی نژاد با همان صلابت همیشگی گفتند: آقای فلانی کجای کارید؟ دوستانتون در تهران دارن اسلحه خونه‌ها رو غارت و اسلحه رو مخفی می کند تا بعدا به جان این انقلاب بیافتند.

من اون زمان که این جمله رو شنیدم تعجب کردم که این چه حرفیه؟ ولی زمانی که 30 خرداد 60 شد و منافقین با 30هزار نفر نیروهای شبه نظامی در کل کشور جنگ مسلحانه رو علیه نظام جهوری اسلامی اعلام کردند همانطور که در هر فتنه‌ای که در منطقه اتفاق افتاد چه در فتنه 88، چه در جنگ عراق علیه ایران، چه در کشتار مردم شیعه مظلوم عراق پای اینها در میان است است، به ژرف اندیشی و آینده نگری شهید هاشمی نژاد احسنت گفتم که در سال 57،  اتفاقات سال 60 رو دیده بودند و می دانستند منافقین چریک‌های فدایی خلق از جمله کسانی هستند که بعد ها در ضربه زدن به انقلاب با دشمن همکاری خواهند کرد.

تلخ ترین اتفاقات در مبارزات علیه شاه چه بود؟

تلخ ترین اتفاق تحقیری بود که مردم می شدند، نیروهایی که باید حافظ کشور و مردم باشند، مردم رو که به لحاظ امنیت باید به اونها پناه بیارند مورد ضرب و شتم قرار می دادند.

مهم ترین دست‌آورد انقلاب اسلامی ایران چیست؟

باور عمومی به این که ” ما می توانیم ” گل دست‌آوردهای انقلاب اسلامی بعد از 36 سال است، امام در سخنرانی‌های قبل انقلاب همیشه به مردم ایران می گفتند که شما می توانید، کشور مال شما است و خودتون باید آقای خودتون باشید.

زمانی بود که نخست وزیر و وزرای ما رو دیگران با اشاره ابروی رئیس جمهور آمریکا و اسرائیل جابجا می کردند اگر در کشور ما کسی بر منصب قدرت می آمد تا اونها نظر مساعد نداشتن کسی نمی تونست به قدرت برسه، ولی الان چه اتفاقی افتاد که در عراق، لبنان، افقانستان و سوریه اگر قرار است رئیس جمهور یا نخست وزیر انتخاب بشه با اشاره ابروی رهبر انقلاب ایران انجام می شود.

اگر این دو نکته رو با هم مقایسه کنیم کاملا متوجه می شیم که انقلاب اسلامی ایران چه دست‌آورد‌هایی داشت.

باور عمومی توسط امام عظیم الشان انقلاب در جامعه ایجاد شد و رهبر معظم انقلاب هم به شایستگی تمام این رو تکمیل کردند و در مرحله عمل نشون دادیم که مسلملن ایرانی می تواند …

 برخی در جامعه مطرح می کنند که مردم در سال 57 فقط به خاطر بهبود وضعیت اقتصادی انقلاب کردند نظر شما چیست؟

اگر قرار بود که مشکل اقتصادی حل بشه اونوقت یک ری فورم یا اصلاح اتفاق می افتاد اما امام همیشه حرف از انقلاب می زد، مشکلات اقتصادی هم بود اگر فقط انقلاب 57 به خاطر بهبود وضعیت اقتصادی بود که الان مردم باید با این گرانی‌ها و تورم و تحریم‌ها شورش و انقلاب می کردند پس انقلاب مردم برای نان نبود بلکه مردم برای اعتلای کشور و دین، انقلاب کردند ضمن اینکه وقتی انقلابی که به فکر کرامت انسانی است یقینا به فکر اقتصاد و معیشت مردم نیز هست.

البته متاسفانه برخی از مسئولین خوب کار نکردند هنوز نتوانستند یک مدل درست اقتصاد اسلامی ایجاد کنند در حالی که مطالب و ماخذ بسیاری در قرآن، احادیث احکام نورانی اسلام وجود دارد که می توانند با استفاده از آنها اقتصاد اسلامی را مدون کنند.

جملاتی در بین جامعه مطرح می شود با این مضمون که انقلاب اسلامی نه تنها هیچ پیشرفتی برای کشور نداشت بلکه مردم را دچار وضعیت بد اقتصادی کرد چگونه به این شبهات پاسخ می دهید؟

ما نتونستیم برکات انقلاب اسلامی را تبیین کنیم فقط در غالب سخنرانی‌های خیلی زیبا بیان کردیم اما تصویر درستی از وضعیت زندگی اون زمان به جوونای امروز نشون ندادیم، جوون امروز این امکانات و قابل دسترس بودن رو می بینه  و فکر می کنه این امکانات از قبل بوده و یا به سادگی به دست اومده اگر برن کنکاش کنند در تاریخ انقلاب و ببینند وضع بهداشت مردم، فرهنگ، جاده‌ها و ارتباطات چگونه بود متوجه می شوند که چه تحول بزرگی رخ داد.

قطغا نفع یک عده از افراد در این است که بخواهند امروز رو نفی کنند و مردم رو به تفکر گذشته برگردانند این از کارهای ذاتی دشمن است که مردم را از کاری که انجام دادند پشیمان کند.

من یادم است که بعد از پیروزی انقلاب، شخصی از آشنایان هر زمان که ما را در خیابان می دید به حالت تمسخر می گفت خوشحال نباشید 6 ماه دیگه شاه بر می گرده اما امروز 36 سال گذشت و انقلاب در مرحله بالندگی و پویایی است.

 دشمنان مدام تبلیغ می کنند که انقلاب ایران برای برخی کشورهای عربی مانند فلسطین، لبنان و … بیشتر از مردم خودش منفعت داشت آیا تایید می کنید؟

من ثابت می کنم ملی گرا ترین شخص در جمهوری اسلامی امام خمینی(ره) بود، روزی در لبنان جنگ راه افتاد و قرار شد عده‌ای از نیروهای ایرانی به لبنان رفته و با اسرائیل بجنگند، وقتی نیروها رو به فرودگاه بردند که اعزام بشن امام دستور داد که نیروها رو برگردونید در صورتی که قبل از انقلاب امام(ره) مدام از بین رفتن اسرائیل را مطرح می کردند. امام دستور دادند که مربی نظامی بفرستید لبنان تا آن ها را آموزش دهند که با دشمن بجنگند چرا ایرانی باید برود برای آنها بجنگد مربی بفرستید جوانان لبنانی را آموزش دهید که آنها مقابل اسرائیل بجنگند.

روزی خطوط مرزی ما با دشمن در عراق بود اما الان خطوط مرزی ما با دشمن در، ونزوئلا، لبنان سوریه و …  است و این عمق استرتتژیک جهوری اسلامی ایران را نشان می دهد./ع

 

 
کد مطلب: 85729
 
ادامه مطلب  بهترین دکتر گفتاردرمانی شرق استان تهران | گفتاردرمانی سیاوش عطایی 09121623463 | تهران کوی فردوس فرعی یاس

Related posts