بهترین گفتار درمانی در کرج:گرفتگی رگ ها،علل،درمان

بهترین گفتار درمانی در کرج:گرفتگی رگ ها،علل،درمان

علایم شایع گرفتگی رگ

مراحل گرفتگی رگ

مرحله اول:

• اغلب بدون علامت است.

مراحل دوم:

• آنژین صدری (احساس سوزش، فشردگی، سنگینی، یا گرفتگی در قفسه سینه که ممکن است به بازوی چپ، گردن، فک، یا کتف گسترش پیدا کند).

علل بیماری گرفتگی رگ

• سیگار کشیدن

• بالا بودن فشارخون

• سابقه خانوادگی بیماری سرخرگهای قلب، دیابت، فشار خون بالا، یا آترواسکلروز

• تغذیه نامناسب، خصوصاً وجود چربی زیاد در رژیم غذایی

• سابقه حمله قلبی یا سکته مغزی

• ورزش نکردن

• شخصیت تهاجمی یا ناشکیبا

• اضافه وزن

• استفاده مداوم از روغنهای نباتی مایع و جامد که چربیهای مضر در بدن تولید کرده و باعث گرفتگی رگها میشوند.

• مصرف نکردن روغنهای طبیعی مانند روغن گاوی، روغن زیتون و مواد طبیعی

• استفاده از شیرینیجات، خوراکیها و مواد غیر طبیعی مانند پیتزا، شیرینی، شکلات و …

• افزایش کلسترول یا LDL (لیپوپروتیئن با چگالی کم ـ کلسترول بد) و یا کاهش HDL (لیپوپروتئین با چگالی زیاد ـ کلسترول خوب) در خون

▪ عوارض احتمالی

• انفارکتوس قلب (مرگ سلولهای عضله قلب در اثر نرسیدن خون به حد کافی) که زندگی را در معرض تهدید قرار میدهد.

فعالیت مناسب برای گرفتگی رگ ها

یک برنامه ورزشی روزانه و در حد متوسط داشته باشید. از فعالیتهای جنسی مستمر و پشت سز هم پرهیز کنید. .

رژیم غذایی مناسب برای گرفتگی رگ ها

• رژیم غذایی دارای چربی کم (اما با روغنهای طبیعی)

اگر دچار گرفتگی رگ های قلبی شده اید، نیازی به عمل قلب باز ندارید، زیرا گرفتگی رگ ها پس از این، شما را آزار نخواهد داد. فقط کافی است، روزی نصف استکان (معادل ۳۰ سی سی) از این نوشیدنی غلیظ و طبیعی را میل نمایید تا مشکل تان به کلی برطرف گردد.

ادامه مطلب  تخصصی ترین کلینیک گفتاردرمانی بزرگسالان در البرز|گفتار توان گستر09121623463

افرادی که مشکل چربی خون بالا دارند و میزان کلسترول بد (LDL) در آنها بالاست و رگ های بدن آنها در اثر رسوب چربی ها دچار گرفتگی شده است ، پس از مصرف این محلول می توانند شب ها بدون پریشانی خاطر، خواب راحت و آسوده ای داشته باشند.

همچنین مصرف این محلول، برای کسانی که سایش دندان (دندان قروچه) و یا جرم دندان دارند، مفید است.

درمان طبیعی گرفتگی رگ ها

۳۰ عدد حبه ی سیر را پوست بگیرید و همراه با ۵ عدد لیمو ترش (شیرازی) با پوست که قبلا هسته های آنها را گرفته اید، در هم زن (میکسر) بریزید. پس از آن که همه ی محتویات در میکسر له شد، با یک لیتر آب مخلوط نموده و بجوشانید (نکته ی مهم: فقط و فقط، یک بار جوش بخورد).
پس از سرد شدن، آن را از صافی رد نمایید و محتویات را داخل یک شیشه بریزید و در یخچال نگهداری کنید.

طرز مصرف:

روزانه نصف استکان از این نوشیدنی (به اختیار خودتان قبل یا بعد از غذاهای اصلی) را میل نمایید. پس از گذشت سه هفته ، احساس جوانی و شادابی در تمام وجودتان قابل لمس خواهد بود، زیرا تمامی گرفتگی های رگ های بدن و سایر عوارض آن مثل دید کم و سنگینی گوش برطرف خواهد شد.
به یاد داشته باشید، بعد از مصرف یک دوره ی سه هفته ای، باید هشت روز استراحت کرده و سپس دومین دوره ی مصرف سه هفته ای را شروع کنید. به این ترتیب یک تاثیر مطلوب را تجربه خواهید کرد. این دوره ی درمان ارزان و بی ضرر را می بایست هر ساله تکرار کنید.
البته باید گفت که با خوردن این نوشیدنی، هیچ کس بوی نامطلوب سیر را از شما احساس نخواهد کرد.
(اگر مشکل قلبی دارید، بهتر است قبل از مصرف این مخلوط با پزشک خود مشورت کنید).

ادامه مطلب  ارزیابی رایگان در کلینیک کاردرمانی ویژه سکته مغزی - فلج مغزی - درد -محدودیت حرکتی 09121623463، ولدآباد خیابان امام خمینی فرعی آهویی

[su_note]میوه های خشک جزو بهترین انتخاب ها برای پیشگیری از انسداد رگ ها و تمیزی آن ها محسوب می شوند . این مواد غذایی حاوی چربیهای غیر اشباع و اسیدهای چرب و امگا ۳ هستند که برای ارتقای سلامت رگ های خونی لازم می باشد.[/su_note]

غذاهای گشادکننده عروق

وازودیلاتورها به ۲ گروه تقسیم می‌شوند:

• مواد شیمیایی

• محرک‌های مختلف: مثل احتقان واکنشی (در پوست و عضلات)، احتقان ورزشی (عضلات)، حرارت کل بدن (پوست) و استرس ذهنی (عضلات).

مکانیسم فیزیولوژیکی که سبب گشادی عروق در گروه اول می‌شود به طور واضح مشخص شده، اما هنوز مکانیسم اثر گروه دوم به طور کامل مشخص نیست.

فلاوونوئیدها

فلاوونوئیدها از دیگر مواد طبیعی هستند که سبب گشادی عروق می‌شوند، زیرا سبب تولید نیتریک اکساید در بدن می‌شوند. در واقع فلاوونوئیدها فعالیت آنزیم تولید کننده نیتریک اکساید را افزایش می‌دهند. مواد حاوی فلاوونوئیدها اسفناج، کلم پیچ، بروکلی، شکلات تلخ و … می‌باشد.

ال کارنیتین

ال- کارنی‌تین از دیگر موادی است که سبب گشادی عروق و بهبود حرکت خون می‌شود. این ماده با کمک دو آمینواسید متیونین، لیزین و همچنین ویتامین C، B6، و آهن ساخته می‌شود. انواع گوشت‌ها از منابع این ماده هستند، همچنین اگر از گیاهخواران هستید به کمک مکمل‌ها و حبوبات می‌توانید این کمبود را جبران نمایید.

انواع وازودیلاتورها

• از غنی‌ترین منابع نیتریک اکساید که سبب گشادی عروق می‌شوند گوشت، اسفناج و کاهو می‌باشد.

• در گذشته موارد زیر جهت بهبود گردش خون استفاده می‌شد: لیمو، مرزنجوش، مورد و سرو.

• ماهی و روغن ماهی به عنوان منابع امگا-۳ سبب گشادی عروق و کاهش فشارخون می‌شوند.

• میوه‌های قرمز مثل تمشک، زغال‌اخته و … نیز اثر وازودیلاتوری دارند. مصرف این مواد می‌تواند به کنترل مشکلات فشارخون و یا کاهش در داروهای وازودیلاتور کمک کند.

ادامه مطلب  کلینیک درمان اختلالات یادگیری کرج عظیمیه خیابان نیک نژاد رسالت ۱۳ – سیستم آموزش آنلاین گروه آموزشی گفتار توان گستر

• از منابع گیاهی که نقش وازودیلاتور دارند، می‌توان به سیر، جینکوبیلوبا، زنجبیل، جعفری، سدر و پرتقال اشاره نمود.

• فلفل دلمه ای حاوی اسیدفولیک است و این ویتامین از گرفتگی رگ‌ها و بروز بیماری‌های قلبی به خصوص در بیماران دیابتی جلوگیری می‌کند

کاربرد وازودیلاتورها

رایج‌ترین کاربرد وازودیلاتورها کاهش فشارخون در افرادی که مبتلا به فشارخون بالا و یا گردش خون ضعیف مثل سرمازدگی و سندروم Raynaud (گردش خون ضعیف در دست‌ها و پاها) هستند، می‌باشد. عدم کفایت خون‌رسانی به اندام‌ها یکی از مشکلات کلینیکی رایج در بیماری‌های مختلف مثل سرطان، دیابت، آرتریت، هیپوتیروئیدی و… می‌باشد.

عروق خونی با ریلکس شدن عضلات صاف دیواره عروق (دی اکسیدکربن، نیتریک اکسید، نیترات، آنتاگونیست‌های کلسیم) و یا با تغییر سیگنال‌های عصبی که تونوسیته عروق را کنترل می‌کنند (آلفابلوکرها) گشاد می‌شوند.

نکات مهم برای بیماری گرفتگی رگ ها

• دی اکسیدکربن و نیتریک اکساید: از قوی‌ترین و بیشترین وازودیلاتورهای طبیعی که در غذاها وجود دارد.

• دی اکسید کربن از متابولیسم چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها در بدن تولید می‌شود. سطح دی اکسید کربن در تنفس‌های کوتاه و ناقص زیاد می‌شود.

• نیتریک اکساید از سنتز آرژنین در قسمت‌های مختلف بدن مثل سینوس‌ها تولید می‌شود. آرژنین یک نوع آمینو اسید است که در انواع مختلف غذاها به ویژه گوشت قرمز، ماهی، مرغ، تخم مرغ، شیر و مغزها وجود دارد. احتمال جذب آن هنگام تنفس نیز وجود دارد.

• butylphthalide یکی دیگر از مواد شیمیایی است که از طریق افزایش تولید پروستاگلاندین‌ها سبب گشادی عروق می‌شود. یکی از مواد غذایی حاوی این فاکتور کرفس می‌باشد.

درمان گرفتگی رگ ها با زغال اخته

محققان به افرادی که دارای مشکل تنگ شدن عروق هستند، مصرف زغال اخته را توصیه می‌کنند. زغال اخته، عروق خونی تنگ شده را به دلیل رسوب کلسترول و تصلب شرایین گشاد می‌کند. محققان با اعلام این مطلب که تنگ شدن عروق از مهم‌ترین دلایل بروز سکته قلبی به شمار می‌رود، توصیه می‌کنند: گشاد کردن این عروق تنگ شده از مهم‌ترین اقدامات درمانی است که در این میان مصرف زغال اخته می‌تواند بسیار موثر باشد.

ادامه مطلب  بهترین و تخصصی ترین آزمایشگاههای کرج در حصار

درمان گرفتگی رگ ها با فلفل دلمه ای

فلفل دلمه ای حاوی اسیدفولیک است و این ویتامین از گرفتگی رگ‌ها و بروز بیماری‌های قلبی پیشگیری می‌کند. فلفل دلمه ای سرشار از ویتامین C و A است که آنتی اکسیدان‌هایی قوی هستند و روی رادیکال‌های آزاد که بر سلول‌ها اثر تخریبی دارند، تأثیر می‌گذارند و فلفل دلمه ای رنگی‌تر (زرد و قرمز) حاوی بتاکاروتن بیشتری است.

اسیدفولیک (فولات) یکی از ویتامین‌های گروه B است که باعث کاهش ماده ای به نام هموسیستئین در خون می‌شود. افزایش بیش از حد این ماده می‌تواند باعث تخریب رگ‌های خونی و افزایش احتمال سکته قلبی شود.

فلاوونوئیدها از دیگر مواد طبیعی هستند که سبب گشادی عروق می‌شوند، زیرا سبب تولید نیتریک اکساید در بدن می‌شوند. در واقع فلاوونوئیدها فعالیت آنزیم تولید کننده نیتریک اکساید را افزایش می‌دهند. مواد حاوی فلاوونوئیدها اسفناج، کلم پیچ، بروکلی، شکلات تلخ و … می‌باشد

فلفل دلمه ای حاوی اسیدفولیک است و این ویتامین از گرفتگی رگ‌ها و بروز بیماری‌های قلبی به خصوص در بیماران دیابتی جلوگیری می‌کند. فیبر موجود در فلفل دلمه ای نیز می‌تواند کلسترول خون و حمله های قلبی و سکته را کاهش می‌دهد.

فلفل دلمه ای را می‌توان به صورت خام در سالاد خرد و بلافاصله بعد از خرد کردن فلفل دلمه ای آن را مصرف کرد، زیرا ویتامین C وقتی در معرض هوا قرار بگیرد (با خرد کردن) از بین می‌رود.

درمان گرفتگی رگ ها با عسل

مصرف روزانه ۴ قاشق عسل از گرفتگی رگ‌های خونی جلوگیری می‌کند. به گفته محققان دانشگاه ایلینویتر کسی که روزانه ۴ قاشق عسل مصرف کند آنتی اکسیدان مواد محافظ بیشتری در خون خود ذخیره خواهد کرد. این مواد از گرفتگی رگ‌های خونی جلوگیری می‌کنند. این محققان به مردانی که بینم ۱۸ تا ۶۸ سال سن داشتند به مدت ۵ هفته هر روز یک لیوان آب با ۴ قاشق عسل دادند و مشاهده کردند آنتی اکسیدان آن‌ها بیشتر از دیگران است. گفتنی است آنتی اکسیدان ماده ای است که از بافت‌های بدن در مقابل اکسیژن تهاجمی محافظت می‌کند. تحقیقات انجام شده در گذشته نیز نشان می‌داده است که عسل به اندازه سیب، موز یا توت فرنگی مواد محافظ و آنتی اکسیدان دارد.

ادامه مطلب  سیاوش عطایی کاندیدا هیت مدیره انجمن گفتاردرمانی ایران در بهمن 98 :باغ فیض فرعی بابائی

Related posts