بهترین گفتار درمانی در کرج:‍‍‍آشنایی با گیاهان آرام بخش

بهترین گفتار درمانی در کرج:‍‍‍آشنایی با گیاهان آرام بخش

هیچ‌چیزي طاقت‌فرساتر از غلت زدن در تختخواب زمانی که خواب به چشمان‌تان نمی‌آید، نیست. شب‌های بی‌خوابی انرژی، بهره‌وری، حس و حال و به‌طور کلی زندگی روز بعد را مختل می‌کند.

 

همچنین کیفیت بد هوا در خانه که ناشی از آلودگی و دیگر ذرات معلق است نیز بر تنفس تاثیر گذاشته و خواب راحت شب را غیرممکن می‌سازد. با توجه به استرس و مشکلاتی که این روزه همه ما را درگیر خود کرده، اضافه کردن گیاهان به محیط خانه و خصوصا اتاق خواب می‌تواند پیشنهاد خوبی برای تعدیل زندگی باشد.

آب دادن، نگاه کردن و لمس بخشی از طبیعت زنده در گوشه‌ای از اتاق لبخند را روی لب‌ها نشانده و روان ما را پاک می‌کند. خبر خوب اینکه یکی از روش‌های کاهش کم‌خوابی گیاهان هستند. اینها علاوه بر اینکه شادابی و حس زندگی را با خود همراه دارند، مزایای دیگری از جمله کاهش استرس، آسودگی و هوای پاکیزه نیز براي ما ايجاد مي‌كنند که هرکدام می‌تواند بر الگوی خواب تاثیرگذار باشد. ما در اینجا 12 گیاه را که به شما کمک می‌کنند تا خوابی راحت‌تر داشته باشید، معرفی می‌کنیم.

1. گاردنیا (Gardenia)
دارای برگ‌های براق و همیشه سبز و گل‌های زیبا و خوشبو بوده و استفاده از آن در اتاق خواب معمول است. مطالعات نشان می‌دهد نگهداری یک گلدان گاردنیا کیفیت بهتر خواب را به دنبال دارد و حتی تاثیر آن با قرص والیوم در کاهش استرس و خواب‌آوری برابری می‌کند. نگهداری از اين گياه نیازمند توجه زیاد است تا برگ‌ها و گل‌ها زیبایش دوام خوبی داشته باشند. پس آن را در فضای روشن با نور غیرمستقیم خورشید نگهداری كنيد.

ادامه مطلب  بهترین دکتر کاردرمانی البرز ::دانشگاه علوم پزشکی سمنان

شناخت گیاهان آرام بخش,گیاهانی برای درمان استرس

نگهداری یک گلدان گل گاردنیا کیفیت بهتر خواب را به دنبال دارد

2. گندمی (Spider Plant)
گیاه گندمی از دیگر پاک کننده های هواست. نتایج تحقيقات نشان می دهد گندمی حدود 90 درصد از آلوده‌کننده‌های سرطان‌زای فرمالدهید را از بین می‌برد. همچنین ذرات عطر و بخار را جذب کرده تا مقدار اکسیژن پایدار باشد و خواب راحتی برای اهالی خانه به ‌وجود بيايد. گندمي نیازمند نور غیر مستقیم و آبیاری دو تا سه بار در هفته است. در گرمای زیاد اسپری آب براي اين گياه توصیه می‌شود.

 

گیاهان آرام بخش,خاصیت گیاهان آرام بخش

گل گندمی حدود 90 درصد از آلوده‌کننده های سرطان زای فرمالدهید را از بین می برد

3. سنبل الطیب (Valerian)
گیاهي است گلدار و چندساله که گل‌های سفید و صورتی معطر آن در تابستان ظاهر می‌شوند. همچنين گل‌های آن در صنعت عطرسازی و ریشه آن به عنوان دمنوش استفاده می‌شود. خاصیت شفابخشی عطر گل‌های سنبل الطیب، خواب سریع و عمیقي را برای شما ایجاد می‌کند. سنبل الطيب نیازمند نور به مدت شش ساعت در طول روز از پشت پنجره است.

فایده های نخل بامبو, خاصیت گیاه شمشیری

خاصیت شفابخشی عطر گل‌های سنبل الطیب، خواب سریع و عمیقي را برای شما ایجاد می‌کند

4. پاپیتال، عشقه (English Ivy)
گیاهی برای پالایش هوا، با رشد راحت و نیازمند نور متعادل است. مطالعات نشان می‌دهد برگ آن می‌تواند علائم آلرژی یا آسم را بهبود بخشد و بر کیفیت و کمیت خواب تاثیرگذار باشد. این پیچک همیشه سبز در گلدانی آویزان یا بر لبه سطحی مرتفع زیبایی بسیاری دارد چون برگ‌های آن مانند آبشار سرازیر می‌شود. عشقه برای کودکان و حیوانات خانگی سمی است. پس بايد دور از دسترس آنها قرار گیرد.

ادامه مطلب  بهترین گفتاردرمانی در کرج:حساسیت کودک به پوشک را چگونه درمان کنیم؟

 

گیاهانی برای کاهش استرس,شناخت گیاهانی برای کاهش استرس

برگ پاپیتال، عشقه می‌تواند علائم آلرژی یا آسم را بهبود بخشد و بر کیفیت خواب تاثیرگذار باشد

5. یاس سفید (Jasmine)
این گیاه تاثیر بسیاری بر  بدن و ذهن می‌گذارد. موجب کاهش استرس و بهبود کیفیت خواب می‌شود كه به دنبال آن هوشیاری و بهره‌وری در طول روز افزایش می‌یابد. ياس نیازمند خاک مرطوب بوده و در صورت گرمی هوا بايد با اسپری آبپاشي شود؛ البته به‌طوري كه گل‌ها از خیس شدن در امان باشند. بهتر است ياس را در پشت پنجره قرار دهید.

 

گیاهانی برای درمان استرس, آشنایی با گیاهان آرام بخش

گل یاس موجب کاهش استرس و بهبود خواب می‌شود كه هوشیاری در طول روز افزایش می یابد

6. اسطوخودوس (Lavender)
این گیاه دارای گل‌هایي بسیار خوشبوست. اسطوخودوس خواب را تحریک می كند، استرس و فشار خون را کاهش مي‌دهد و ضربان قلب را آرام می‌کند.

 

معرفی گیاهان آرام بخش,شناخت گیاهان آرام بخش

اسطوخودوس استرس و فشار خون را کاهش می دهد و ضربان قلب را آرام می‌کند

7. اسپاتی فیلوم (Peace Lily)
علاوه بر ظاهر زیبا، از دیگر گیاهانی است که آلوده‌کننده‌هایی چون بنزن، تری‌کلرو اتیلن و فرمالدهید مضر را فیلتر می‌کند. رطوبتی که توسط گل‌هاي اين گياه ایجاد می‌شود، رطوبت هوا را پنج درصد افزایش می‌دهد. در نتیجه میکروب‌های هوا که می‌توانند موجب آلرژی شوند را سرکوب مي‌کند. همچنین این رطوبت، خشکی بینی و گلو در طول شب را از بین می‌برد. بايد در سایه مناسب خانه (دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی) قرار گیرد و آبیاری یک بار در هفته برایش کفایت می کند.

 

خاصیت شفابخشی گیاهان, فایده های نخل بامبو

گل اسپاتی فیلوم رطوبت، خشکی بینی و گلو در طول شب را از بین می‌برد

ادامه مطلب  کلینیک گفتاردرمانی سیاوش عطایی 09121623463 | تهران شهرک آزمایش فرعی نسترن

8. سانسوریا، شمشیری (Snake Plant(Mother-in-Law’s Tongue))
گیاهی است که نگهداری راحتی دارد. در شب اکسیژن منتشر کرده و دی‌اکسید کربن جذب می‌کند كه بدین ترتیب هوا را تصفیه کرده و خواب بهتری ایجاد می‌کند. همچنین اين گياه سموم معمول در هوای خانه (فرمالدهید، تری کلرو اتیلن، بنزن) را فیلتر می‌کند.

 

خاصیت گیاه شمشیری,گیاهانی برای کاهش استرس

گل سانسوریا، شمشیری در شب اکسیژن منتشر کرده و دی اکسید کربن جذب می کند

9. پوتوس طلایی (Golden Pothos)
این گیاه دارای برگ‌های قلبی‌شکل، مرمری و پیچکی بوده و از دسته گیاهانی است که هوا را تصفیه و پاکیزه می‌کند. همچنین کیفیت خواب را افزایش می‌دهد. اصلا لازم نیست نگران پرورش آن باشيد؛ چرا که چند ساعت نور در طول روز و کمی آب هفته ای یکبار برایش کافی است.

 

گیاهانی برای کاهش استرس,معرفی گیاهان آرام بخش

گل پوتوس طلایی هوا را تصفیه و پاکیزه و همچنین کیفیت خواب را افزایش می دهد

10. آلوئه‌ورا (Aloe Vera)
مانند گیاه زبان مادر شوهر هوا را پالایش کرده و در شب اکسیژن تولید می‌کند و خواب راحتی براي ساكنان منزل فراهم می‌آورد. آلوئه ورا  رشد و شرايط نگهداری راحتی دارد و  به سادگی با تقسیم بوته تکثیر می‌شود. اين گياه به آبیاری مکرر نیازي ندارد. توصيه مي‌شود آن را پشت پنجره قرار دهید؛ چراکه نیازمند نور مستقیم طولانی‌مدت است.

 

شناخت گیاهانی برای کاهش استرس,گیاهان آرام بخش

گل آلوئه ورا مانند گیاه زبان مادر شوهر هوا را پالایش کرده و در شب اکسیژن تولید می کند

11. نخل بامبو (Bamboo palm)
با نام دیگر شامادورا گیاهی فوق‌العاده در تمیز کردن هواست. با قرار دادن این گیاه در خانه با سموم معلق در هوا و آلودگی های شیمیایی خداحافظي كنيد. با نگهداري اين گياه علاوه بر اینکه از هوای پاکیزه و تازه خانه خود در طول روز لذت می‌برید، شب‌ها نیز از خوابی راحت بهره‌مند مي‌شوید. همچنین این گیاه به دلیل منشا خود، حس منطقه گرمسیری و گرم را به فضای خانه می‌آورد. نگهداری اسپاتي ساده بوده و تنها نیازمند خاک مرطوب(نه غرقاب) و قرار گرفتن در نور غیرمستقیم خورشید است.

ادامه مطلب  بهترین کلینیک گفتاردرمانی غرب استان تهران | گفتاردرمانی سیاوش عطایی 09121623463 | تهران شهرک رضویه خیابان اهواز غربی

 

شناخت گیاهان آرام بخش,گیاهانی برای درمان استرس

با قرار دادن گل نخل بامبو در خانه با سموم معلق در هوا و آلودگی های شیمیایی خداحافظی كنيد

12. ژربرا جامزونی (Gerbera Daisies)
این گیاه با گل‌های رنگی و زیبای خود شما را شاداب می‌کند. همچنين با رنگ‌های صورتی، نارنجی، زرد و سفید هر اتاقی را زیبا می‌کند. ژربرا شب‌ها اکسیژن آزاد می‌کند که اگر دارای مشکلات تنفسی یا آلرژي در زمان خواب هستید، به تنفس راحت شما کمک می‌کند. این گیاه به توجه زیادی در آبیاری و سطح نوری خود نیاز دارد.

 

گیاهان آرام بخش,خاصیت گیاهان آرام بخش

اگر دارای مشکلات تنفسی یا آلرژي در زمان خواب هستید گل ژربرا جامزونی نگهداری کنید

Related posts