بهترین گفتار درمانی در کرج:‍‍‍آیا «ازبوه» همان آویشن است؟

بهترین گفتار درمانی در کرج:‍‍‍آیا «ازبوه» همان آویشن است؟

یک کارشناس گیاهان دارویی گفت: «ازبوه » یکی از گونه‌های دارویی و معطر استان ایلام که نام فارسی آن «زوفا» است که به اشتباه «آویشن» نامیده می‌شود.

«علی فرضی‌نژاد» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام، اظهار کرد: ازبوه با نام علمی(Thymbra spicataL)، از گونه‌های دارویی بومی استان ایلام است که مصارف سنتی فراوانی داشته و در بین اهالی منطقه به لحاظ مصارف مختلف از جایگاه خاصی برخوردار است.

مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام تصریح کرد: ازبوه گیاهی است بوته‌ای، معطر تا ارتفاع 40 سانتیمتر که بیشتر در دامنه‌های جنوبی و تپه‌های شنی رشد می‌کند و به عنوان ضدعفونی‌کننده مجاری تنفسی، تونیک، برطرف‌کننده اسپاسم‌های ماهیچه‌ای و خلط‌آور، دفع کننده انگل‌ها و اشتهاآور جهت مصارف درمانی کاربرد فراوان دارد.

وی ادامه داد: زوفایی در ارتفاع 1160 تا 420 متر، اقلیم بیابانی گرم خفیف تا نیمه‌خشک سرد و در خاک با بافت شنی و عمق سطحی می‌روید. میزان بارندگی و دمای متوسط سالانه در رویشگاه‌های آن به ترتیب 507 تا 387 میلی‌متر،22 تا 15 درجه سانتی‌گراد است.

فرضی‌نژاد مهم‌ترین رویشگاه‌های «ازبوه» را «زرنه»، «گنجوان»، «مورت»، «چنگوله»، «بانکول»، «مانشت»، «خرمه» و «چم آب»، عنوان و تصریح کرد: زمان گلدهی این گیاه اوایل خرداد و شروع بذردهی تیرماه است.

این کارشناس گیاهان دارویی تصریح کرد: ازبوه تازه عطر و بوی بیشتری نسبت به نوع خشک آن دارد. جهت مصرف صحیح آن لازم است درزمان برداشت این گیاه از بالای ساقه آن را برداشت و از بریدن ریشه آن‌که باعث نابودی کل گیاه در سال‌های بعد می‌شود، جلوگیری کرد.

ادامه مطلب  کلینیک درمان اختلالات یادگیری کرج ولدآباد خیابان امام خمینی فرعی۲۲ بهمن – سیستم آموزش آنلاین گروه توانبخشی گفتار توان گستر

مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی تأکید کرد: بیشترین قسمت قابل‌ استفاده این گیاه، برگ‌ها و ساقه آن است، این‌گونه در عرصه‌های منابع طبیعی روند تخریبی پیدا کرده و باعث وارد آمدن خسارات جبران‌ناپذیر به مراتع به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ثروت‌های ملی استان شده است.

فرضی‌نژاد گفت: به‌منظور حفظ این گیاه در عرصه‌های منابع طبیعی موجود، امکان اهلی کردن و کشت گیاه زوفایی به‌عنوان یک راه‌حل اصولی باید مورد بررسی قرار گیرد. از این رو قبل از آنکه بهره‌برداری بی‌رویه باعث انقراض آن­ها شود، کشت زراعی آن‌ها امری ضروری است.

انتهای پیام

Related posts