بهترین گفتار درمانی در کرج:‍‍‍راه‌های برطرف کردن التهاب پوستی شایع در کودکان

بهترین گفتار درمانی در کرج:‍‍‍کهیر

کهیر نتیجه فعال بودن سلولهای ایمنی در پوست به نام ماست سل است که مسوول انتشار تعدادی مواد شیمیایی به داخل بافت ها است . یکی از مواد شیمیایی که باعث قرمزی و تورم قسمتی از پوست می شود، هیستامین نام دارد . در اغلب موارد به نظر می رسد که کهیر به طور ناگهانی و در عرض چند ساعت ناپدید می شود .

طبقه بندی کهیر
کهیرها بر اساس مدت زمانی که مشکل ایجاد می کنند طبقه بندی می شوند .
انواع کهیر :حاد (کوتاه) و مزمن (طولانی) که در ظاهر یکسان اما علل مختلفی دارند .هنگامی که بدن شخصی کهیر می زند، نمیتواند تشخیص دهد که نوع حاد یا مزمن است.
کاشت مو

کاشت مو

کهیر

کهیر فیزیکی
که توسط انواع خاصی از تحریکات جسمی بدن به وجود می آید. ممکن است بدن فردی مکررا در معرض عوامل ایجاد کننده کهیر قرار بگیرد . لذا، وقتی که فرد متوجه شد که شرایط خاصی باعث ایجاد کهیر در او می شود باید از بروز ان جلوگیری کند.

که توسط عوامل مختلف فیزیکی ایجاد می گردد که برخی موارد عبارتند از :قرار گرفتن در معرض سرما ، تغییرات درجه حرارت بدن / تعریق  ( این کهیر باعث قرمزی پوست می شود ) ، لرزش (موقع رانندگی وقتی دست روی فرمان قرار دارد بر اثر لرزش کف دست قرمز و متورم شده و ایجاد خارش  می کند.) ، فشار (حمل اجسام سنگین و یا راه رفتن در فواصل طولانی باعث ایجاد کهیر در کف دست یا پا شده و با سوزش پوست همراه است و از آنجایی که پوست کف و پاشنه ضخیم است ممکن در اثر کهیر قرمز و متورم شود.)، ورزش (کهیری که در حین ورزش ایجاد می شود ممکن نشانه ای از بیماری خطرناک و مهلک آنافیلاکسی باشد.)
یک علامت شایع به نام  dermatographism به معنای نوشتن روی پوست وجود دارد که در پوست تاول های خشن ایجاد میشود و این تاول ها بعد از خاراندن پوست به صورت خطوط قرمز شده (کهیر فیزیکی) نمایان می شود.

ادامه مطلب  بهترین و تخصصی ترین آزمایشگاههای کرج در حیدرآباد

کهیر حاد
کهیر حاد به طور ناگهانی ظاهر می شود و بعد چند ساعت پنهان می شود و این ممکن است که در روز یا چنذ روز ذر هفته رخ دهد . بیش از دو سوم تمام موارد کهیر ، از نوع حاد هستند . که ممکن اسن ناشی از واکنش حساسیتی یا علل دیگر باشد. در کهیر حاد مشکل در ظرف 6 هفته کاملا بر طرف می شود.

کهیر مزمن
کهیر مزمن در روز یا تقریبا هر روز رخ می دهد و برای مدت طولانی تر از 6 هفته و گاه سال ها باقی می ماند . ذر حذوذ یک سوم از موارد کهیر ، از نوع مزمن هستند . کهیر مزمن به ندرت توسط آلرژی ایجاد می شود

کهیر مزمن به بروز کهیر برای مدت بیش از 6 هفته مشخص می شود، با این حال در برخی افراد امکان دارد که بیماری ماه ها یا سالها طول بکشد. در اغلب موارد علت کهیر مزمن را نمی توان مشخص کرد . هر چند محققان مشکوک اند که علت آن اختلالات در سیستم ایمنی بدن است . شرایط دیگر پزشکی که می تواند نشانه ای از کهیر باشد  از جمله :بیماری تیروئید ، عفونت های مزمن ، بیماری لوپوس سیستمیک.
معمولا فرد به یکی از این موارد یا علایم دیگری جدا از کهیر ، مبتلا است که نیاز به ارزیابی های بیشتری دارد.

ویژگیهای کهیر
ظاهر پوست:  ظاهر پوست در کهیر ها متفاوت است ممکن پوست در اثر شدت خارش قرمز شود یا در بعضی موارد پوست ملتهب و متورم شود. علایم بیشتر کهیرها، خارش بسیار ناراحت کننده است . علائم مانند درد شدید، تاول های خونی و کبودی قسمتی از پوست علایم رایج کهیر نیستند. است . تب و درد مفاصل نیز نمی تواند از علایم کهیر معمولی باشد و این علایم نشان دهنده کهیر ناشی از واسکولیت (التهاب شدید عروق بدن) است که نیازمند پیگیری درمانی متفاوتی است .
نیمی از تمام موارد کهیر، به نام بیماری آنژیوادم نامیده می شود که شبیه به کهیر رخ می دهد اما مشکل در لایه های عمیق تر پوست است. آنژیوادم شایع ترین علل ورم منتشر صورت ،پلک ، گوش ، دهان ،دستها ، پاها و اندامهای تناسلی است . این بیماری تنها در یک قسمت یا دو قسمت جداگانه از بدن تاثیر می گذارد که نشانه آن ایجاد خارش و قرمزی و تورم پوست است.

ادامه مطلب  مراسم احیای شب نوزدهم در بیمارستان های ساری و جویبار – ۱۴۰۱/۰۲/۰۳

علل کهیر حاد
نظرهای بسیاری برای علل کهیر حاد وجود دارد از جمله:

داروها
بسیاری از انواع داروها مانند آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی همچون آسپیرین ، ایبوپروفن (بروفن) یا ناپروکسن  می توانند باعث کهیر حاد شوند .
آنتی بیوتیک ها به احتمال زیاد با کهیر همراه هستند مانند :پنی سیلین ، سفالوسپورین ، سیپرو فلوکساسین
هورمون ها در بعضی افراد کهیر ایجاد می کنند . از جمله هورمون های موجود در قرص های کنترل بارداری و هورمون درمانی در خانمهای یائسه.
داروهای مسکن مانند:کدئین و مورفین، شل کننده های عضلانی مورد استفاده در بیهوشی و رنگ کنتراست مورد استفاده در اشعه ایکس در ایجاد کهیر دخیل اند .

تماس با آلرژن های فیزیکی
تماس مستقیم فیزیکی فرد با مواد خاص باعث ایجاد کهیر می شود . این موارد عبارتند از :
بزاق حیوان ، محصولات گیاهی و رزین ، ماهی خام و سبزیجات و شیرابه . لاتکس (نوعی فرآورده لاستیکی) موجود در بسیاری از محصولات پزشکی و وسایل خانگی من جمله دستکش ، بالن ها و کاندوم نیز ایجاد کهیر می کنند .

نیش حشرات
نیش برخی از حشرات مثل زنبور ، مورچه باعث ایجاد کهیر در قسمت نیش زدگی می شود . بعد از نیش زدن حشرات اگر کهیر زیادی در بدن ایجاد شد نشانه ای از واکنش های جدی تر به نام آنافیلاکسی است که نیاز به درمان فوری دارد .

آلرژی غذایی
مواد غذایی آلرژی زا امکان ایجاد کهیر در برخی افراد دارد. که بعد از خوردن آن در عرض 30 دقیقه کهیر در بدن ظاهر می شود .

غذاهای کهیر زا در کودکان:شیر ، تخم مرغ ، بادام زمینی ، آجیل ، سویا ، گندم
غذاهای کهیر زا در بزرگسالان :ماهی ، حلزون صدف دار ، بادام زمینی ، آجیل و…

ادامه مطلب  ۴ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه بستری شدند

عفونت
عفونت های ویروسی گاهی اوقات با کهیر همراه است . عفونت ویروسی علت 80% از تمام موارد کهیر حاد در کودکان است .
انواع ویروس ها می توانند کهیر ایجاد کنند حتی ویروس های سرماخوردگی.
ظاهرا تلاش بدن یا سیستم ایمنی بدن برای نابودی عفونت، به صورت کهیر ظاهر می شود که گاهی یک هفته یا بیشتر پس از رشد عفونت در بدن، کهیر ظاهر شده و ناگهان ناپدید می شود .
جدی ترین ویروسهایی که با کهیر همراه هستند عبارتند از :هپاتیت B یا C ، ویروس نقص ایمنی انسانی (ویروس بیماری ایدز) ، ویروس اپستاین بار.
عفونت انگلی علت نادر کهیر در کشورهای توسعه یافته است ، هر چند این امکان در مسافران و کشورهای درحال توسعه، باید در نظر گرفت.

Related posts