توان بخشی خوب در کرج:آیا آب آوردن زانو خطرناک است؟

توان بخشی خوب در کرج:آیا آب آوردن زانو خطرناک است؟

آب آوردن زانو وضعیتی که بر اثر آن مایع اضافی در اطراف مفصل زانو جمع می شود. چنین عارضه ای به دلایل بسیاری اتفاق می افتد. شایع ترین آنها،آسیب دیدگی بیش از حد و بیماری های مزمن مانند آرتریت است.

نبض ما– زانو مانند بسیاری از مفاصل، در داخل یک “کپسول” قرار دارد، غشایی که معمولا حاوی کمتر از یک اونس مایع است. با این حال، آسیب یا بیماری می تواند باعث ایجاد مایع اضافی در اطراف مفصل شود و باعث آب آوردن زانو می شود.

درد پشت زانو

نتایج  این عارضه، تورم، درد و محدودیت در حرکت است. در موارد شدید، ممکن است راه رفتن یا حتی قرار دادن وزن روی بخش آب آورده غیر ممکن باشد.

آب آوردن زانو در افرادی که در مفاصل شان “سایش و پارگی” دارد، رایج است. سن، آسیب قبلی و چاقی همه از عوامل خطر هستند. افرادی که ورزش می کنند یا تمرینات فیزیکی زیادی انجام می دهند، بیشتر در معرض آب آوردن زانو هستند.

علائم آب آوردن زانو

مفصل زانوی شما، استخوان ران را با سه رباط بزرگ، به استخوان شکم و فیبولا متصل می کند. در هر طرف مفصل، یک منیسک و یک بافت نرم استخوانی وجود دارد. منیسک، لغزنده است و باعث روان شدن استخوان ها  می شود تا به راحتی بر روی یکدیگر حرکت کنند.

زمانی که زانو آب می آورد، نوعی شکل پف کردگی به خود می گیرد؛ به همین دلیل محدوده حرکت کاهش می یابد. پا به طور کامل خم شده یا صاف است.

بسته به علت آب آوردگی، شما همچنین ممکن است دچار بی ثباتی و یا قفل شدن زانوشوید.  درد، یکی دیگر از علائم آب آوردن زانو است که باز هم بسته به علت می تواند خفیف تا شدید باشد.

درد زانو

تورم، یکی دیگر از علائم بوده و ممکن است ناشی از عفونت باشد. علائم جانبی دیگر  شامل تب، لرز، قرمزی و یا سرماخوردگی است.

تحقیقات اخیر نشان می دهد که آب آوردن زانو، گاهی می تواند اولین علامت بیماری لیم، یک عفونت بالقوه جدی باکتریایی  باشدکه توسط نیش حشرات پخش می شود. تورم زانو به علت بیماری لیم، معمولا به سرعت پیشرفت می کند، اما به طور معمول دردناک نیست. این بیماری می تواند منجر به آسیب دائمی مفصلی شود.

خطرات آب اوردن زانو

بسیاری از ورزش ها می توانند به افیوژن زانو یعنی همان آب آوردن زانو منتهی شوند. ورزش هایی مانند فوتبال و تنیس، در این رده قراردارند. همچنین استئوآرتریت هم یک عامل خطر برای آب آوردن زانو است. اضافه وزن و افزایش سایش و پارگی مفصل زانو، ممکن است منجر به تولید بیش از حد مایع مفصلی شود.

درد زانو

یکی از خطرات آب آوردن زانو، ممکن است ایجاد عفونت باشد. زمانی که مایع بیش از حد در اطراف مفصل جمع شود، خطر عفونت نیز وجود دارد.

هنگامی که در زانوی شما مایع زیادی جمع شود،  معمولا منجر به آب آوردن زانو شده و خطرات آن شامل تورم بیش از حد،آسیب دیدگی، عفونت و یا دیگر عارضه های مشابه است.

فیزیوتراپی آب آوردن زانو

آسیب های مختلفی در زانو ممکن است سبب درد، تورم و آب آوردن زانو شوند. تورم و آب آوردن زانو، می تواند باعث آسیب های دیگر شود.

مراقبت مناسب پس از آسیب می تواند به کاهش تورم و آب آوردگی و جلوگیری از آسیب های بیشتر کمک کند. فیزیوتراپ، می تواند راهنمایی ویژه ای برای درمان آسیب و تورم شما ارائه دهد.

فیزیوتراپی زانو

فیزیوتراپی همچنین می تواند نقش اصلی در درمان ادم و افیوژن(آب آوردن زانو) داشته باشد.  در درجه اول، فیزیوتراپ، به دنبال کشف علت اصلی ادم یا افیوژن (آب آوردن زانو) است. این تشخیص کمک می کند تا درمانگر، روش تمرین را به گونه ای تنظیم کند که به کاهش مایع اضافی در منطقه کمک کند.

دو روش عالی برای کاهش مایع اضافی در زانو وجود دارد که شامل انقباض عضلات و حرکت است. حرکت کنترل شده، می تواند با “نیرو” یا “پمپ”، مایع  اضافی را از آن قسمت خارج و حرکت دهد. عضلات، در ناحیه آسیب دیده، مفاصل را حرکت می دهند و مایع به سمت اندام های داخلی منتقل می شود.

درمان آب آوردن زانو با ورزش

تمرینات قدرتی و تعادل می تواند تاثیر زیادی در بهبود آب آوردن زانوی شما داشته باشد. قبل از انجام هر یک از این تمرینها باید برای تشخیص و مشاوره درباره بهترین راه درمان، با پزشک خود مشورت کنید.

تعادل تمرینات زانو

پا را به لبه یک میز یا پشت صندلی نگه دارید و یک پا را از کف بلند کنید. برای یک دقیقه نگه دارید و بعدا زانوی دیگر را قرار دهید. این کار را حداقل سه بار تکرار کنید.

ادامه مطلب  کاردرمانی وماساژ در کرج  اگفتارتوان گستر کرج

Related posts