کلینیک گفتاردرمانی وکاردرمانی درکرج:۶ علت پرش چشم و درمان آن

کلینیک گفتاردرمانی وکاردرمانی درکرج:۶ علت پرش چشم و درمان آن

پرش چشم ها موضوعی آزاد دهنده است، آیا می دانید چه چیز واقعا باعث پریدن پلک می شود؟ اکثر افراد پرش پلک را در زندگی خود تجربه کرده اند، گاهی این پرش چند دقیقه یا چند ساعت به طول می انجامد ولی در بعضی از افراد مدت آن طولانی تر شده و چند روز یا چند هفته درگیر آن هستند.

۶ علت پرش چشم و درمان آن
به گزارش پندار آنلاین: متخصصان بینایی سنجی می گویند پرش پلک چشم در واقع اسپاسم ناشی از یک عصب در عضله چشم است که تحت استرس می باشد. پلک انسان بسیار حساس است و به خاطر همین به انواع تاثیرات مختلف سریع واکنش نشان می دهد. این پرش ها معمولا خود متوقف می شوند ولی بعضی اوقات ممکن است مدت آنها خیلی طولانی شود در این صورت باید دنبال علت آن باشید تا بتوانید راهی برای درمان آن پیدا کنید.

 

 

۱- شما بیش از حد کافئین مصرف می کنید.

عادت قهوه خوردن ممکن است علت پرش پلک چشم شما باشد. دکتر یچسکل متخصص بینایی سنجی در آمریکا می گوید کافئین یک نوع محرک است و مصرف آن باعث بالا رفتن ضربان قلب و سوخت و ساز بدن می شود و در نتیجه عضلات بیشتری فعالیت کرده و ممکن است پلک چشم بپرد. ماهیچه هایی که حساسیت بیشتری نسبت به کافئین دارند تحریک بیشتری شده و واکنش بیشتری نشان می دهند. دقیقا مشخص نیست مصرف چه مقدار کافئین می تواند باعث بروز این پرش شود ولی باید مقدار مصرف خود را کمتر کنید تا پرش چشم شما هم کمتر شود.

ادامه مطلب  گفتاردرمانی تخصصی سیاوش عطایی 09121623463 Associated Features Supporting Diagnosis

 

۲- استرس دارید.

بدن افراد نسبت به استرس واکنش های متفاوتی نشان می دهد که پریدن پلک چشم یکی از آن هاست. اگر علت پریدن چشم در شما استرس است باید کشف کنید چه چیزی باعث استرس شما شده است و برای رفع آن تلاش کنید تا مشکل پرش چشم در شما متوقف شود. یکی از کارهایی که می توانید برای کم کردن استرس انجام دهید ورزش یوگاست.

 

۳- حساسیت دارید.

وقتی به چیزی حساسیت دارید ماده هیستامین در بدن شما آزاد می شود و موجب واکنش بدن نسبت به آن می شود، یکی از این واکنش ها پرش پلک چشم است، مشابه پف یا خارش چشم که ممکن است به علت حساسیت ایجاد شود. دکتر یچسل می گوید اگر علت پرش چشم شما حساسیت بود می توانید برای رفع آن از قطره های چشمی هیستامین استفاده کنید.

 

۴- مقدار خواب کافی نداشته اید.

پلک چشم از حساس ترین عضلات در بدن شماست بنابراین هرگونه عدم تعادل در بدن موجب اختلال در عملکرد آن می شود و به همین خاطر نداشتن خواب کافی یکی از علت های پریدن چشم به شمار می رود. متخصصان بینایی سنجی می گویند موقعی که این اتفاق می افتد چشمان شما احساس خستگی کرده و پلک چشم ممکن است شروع به پریدن کند. برای حل این مشکل شب ها زودتر خوابیده و سعی کنید ۸ ساعت در شبانه روز بخوابید.

 

۵- نیاز به عوض کردن شماره عینک خود دارید.

اگر به هنگام مطالعه یا نگاه کردن به کامپیوتر چشم شما می پرد ممکن است نشانه تغییر شماره چشم شما باشد. زیرا عضلات چشم برای تمرکز تلاش زیادی می کنند این گفته متخصصان بینایی سنجی در رابطه با پرش پلک چشم است. بهترین راه برای حل این مشکل مراجعه به چشم پزشک و چکاپ می باشد.

ادامه مطلب  دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان فارس

 

۶- ممکن است تومور داشته باشید.

احتمال این موضوع بسیار ضعیف است ولی به ندرت ممکن است اتفاق بیفتد. شما باید با دکتر خود در این رابطه صحبت کرده و دلایلی که موجب پرش چشم می شود را بررسی کنید تا مشکل شما حل شود و در صورتی که این مشکل حل نشد باید آزمایش خون انجام شود. بعد از آن چشم پزشک شما از روی نتیجه آزمایش خون تشخیص خواهد داد که آیا نیاز به مراجعه به چشم پزشک اعصاب دارید یا خیر. این متخصصان می توانند ارتباط بین مشکلات بینایی و مغز را تشخیص داده و دلیل پرش چشم شما را بهتر متوجه شوند.

متخصصان بینایی سنجی می گویند در صورتی که با انجام کارهایی که گفته شد پریدن چشم شما درمان نشد می توانید از تزریق بوتاکس برای حل این مشکل استفاده کنید. بر طبق مطلبی که انجمن سلامتی آمریکا منتشر کرده است بوتاکس می تواند راهی برای حل مشکل پرش چشم باشد. بوتاکس اعصاب را در منطقه ای که پرش عضله صورت می گیرد فریز یا فلج کرده و عضله را از حرکت بازمی دارد. این تاثیر می تواند برای سه ماه باقی بماند.

اگر شما هم مدتی است که پرش پلک دارید و متوقف نشده با مراجعه به پزشک دلایل آن را بررسی و راهی برای درمان پیدا کنید.

Related posts